У Німеччині дотримання правил дорожнього руху не просто обов’язкова умова використання транспортного засобу, а основа безпеки на дорогах. Порушення цих правил може призвести не тільки до того, що вас штрафуватимуть, а й можуть позбавити водійських прав.
Наші співвітчизники в цій країні в статусі тимчасового захисту або будь-якому офіційно дозволеному, якщо використовують автомобіль, можуть потрапити під таке позбавлення. Це означає, що деякі нюанси варто знати. Приміром, у Німеччині великий штраф за передачу керма людині без прав, або штраф за їзду без прав неповнолітнім з додатковим покаранням. Може бути заборона на керування транспортом, а може позбавлення прав повне. Давайте тему, за що позбавляють прав у Німеччині, розкриємо детальніше.
Для наших громадян у цій країні, хто приїхав на своєму авто або придбав його вже тут, будуть корисні й інші статті на нашому сайті. Для прикладу, як обміняти українське водійське посвідчення на німецьке, процедура та нюанси. Також з наших статей ви можете дізнатися, які дорожні знаки матимуть особливості та відмінності в Німеччині, порівняно з українськими.
За які порушення можна позбутися права на керування транспортом у Німеччині?
У разі серйозних порушень ПДР під час покарання йтиметься не тільки про штрафи. Часто можуть призначити позбавлення права керування транспортними засобами на якийсь термін, як правило, до трьох місяців. Давайте вкажемо в яких ситуаціях настає заборона на керування автомобілем або іншим ТЗ.
Сюди можна віднести:
- Перевищення швидкості на дорозі – одне з найпоширеніших порушень, але наслідки можуть значно відрізнятися залежно від того, наскільки сильно було перевищено швидкість. Якщо ви перевищили швидкість на 21 – 30 км/год у місті або на 31 – 40 км/год поза ним, вам, найімовірніше, призначать штраф і тимчасово позбавлять прав. У разі більш серйозних порушень, наприклад, перевищення на 50 км/год або більше, особливо в місцях зі щільним рухом, можливий триваліший термін позбавлення прав – від кількох місяців до року. Для прикладу, якщо позбавили прав на рік, як повернути – ви просто очікуєте цей термін і вам повертають посвідчення назад, якщо немає інших вимог.
- Водіння в нетверезому вигляді в Німеччині суворо регламентоване. Однак якщо рівень алкоголю в крові становить понад 0,5 проміле, вас позбавляють прав на строк від одного до трьох місяців і накладають штраф. За більш серйозного порушення і позбавляти будуть жорсткіше.
- Порушення, що загрожують безпеці на дорогах. Небезпечні дії на дорозі, як-от проїзд на червоне світло, порушення правил обгону або виїзд на зустрічну смугу, можуть призвести до того, що у вас вилучать водійське посвідчення. Навіть якщо такі порушення не призвели до аварії, вони можуть спричинити тимчасове позбавлення прав і штрафи, залежно від обставин.
- Викрадення або участь у викраденні. У разі викрадення автомобіля або активної участі у викраденні, наслідки для водія будуть вкрай жорсткими. Це може призвести не тільки до тривалого позбавлення прав, а й до серйозного кримінального покарання. У деяких випадках це може призвести до довічного позбавлення водійського посвідчення.
- Якщо ви не виконуєте зобов’язань у разі, коли стали учасником ДТП.
- При невиконанні обов’язкових вимог – регламентованих медкомісій або перескладання іспитів.
- Часті порушення правил дорожнього руху – у Німеччині за деякі порушення дають окрім покарання та грошового стягнення штрафні бали, при накопиченні 8 таких балів у вас вилучають права повністю.
Чи потрібно перездавати на права після позбавлення залежить від міри покарання. При короткострокових заборонах на водіння, права водійські просто автоматично відновлюються після закінчення такого терміну. Іноді вам треба пройти спеціальні курси, часом перездати теоретичні іспити. Такі питання виносяться і за рішенням суду, і службою дорожньої поліції.
Коли водійські права вилучають тимчасово, а коли – назавжди?
Тимчасове позбавлення прав – це найпоширеніший захід, що зустрічається найчастіше. У більшості випадків термін позбавлення прав залежить від характеру порушення. Він може коливатися від кількох тижнів до кількох років. Однак часом права в Німеччині забирають довічно або безстроково анулюють їх. Такі ситуації варто розглянути детальніше.
Розглянемо варіанти, коли позбавлення відбувається назавжди або анулюється чинне посвідчення:
- штраф за їзду без прав після позбавлення вважається ще одним порушенням, з можливим покаранням – довічним анулюванням прав керування транспортними засобами;
- при повторному керуванні в нетверезому вигляді – рецидив цього порушення, особливо якщо рівень алкоголю виявиться високим, це пряма дорога до найсуворіших обмежень і покарань;
- якщо транспорт використовується як зброя або засіб для вчинення злочину;
- при накопиченні 8 штрафних балів – це робить поточне посвідчення недійсним безстроково, це означає, що ви змушені пройти весь шлях з нуля, від автошколи до складання іспитів;
- з медичних причин – якщо вас не допускають з медичних причин до керування авто або іншим ТЗ, то сідати за кермо категорично забороняється, навіть якщо ви маєте права, в деяких випадках медики виносять рішення повного довічного позбавлення прав.
Важливо пам’ятати, що в деяких випадках після довічного позбавлення прав можна спробувати відновити водійське посвідчення, але для цього потрібно буде пройти додаткові курси і скласти іспити. Однак їх відновлення не завжди буде доступним.
Відновлення водійських прав у Німеччині, ціна питання, і що потрібно знати?
Важливо розуміти, що позбавлення прав означає повну втрату права керувати автомобілем на певний період або назавжди. Це рішення виноситься судом або правоохоронними органами і вноситься до офіційних реєстрів. При цьому заборона на водіння – це захід, коли людині забороняють сідати за кермо, але на відміну від позбавлення прав, її водійське посвідчення залишається чинним. Після закінчення терміну, посвідчення автоматично стане дійсним.
Давайте тепер розглянемо, яка процедура відновлення прав водійських у Німеччині, і одразу розглянемо цінники, щоб було зрозуміло, наскільки це серйозно, і чи потрібно до цього доводити, і так, процедура наступна:
- ви очікуєте термін покарання, на який ви не маєте права отримувати права і керувати транспортом;
- проходите потім медико-психологічне обстеження (MPU) – залежно від комплексу досліджень сума буде від 350 до 750 євро (іноді проходять ще й спеціальні курси, їхня вартість від 100 до 300 євро, їхня мета – підвищити шанси пройти MPU);
- подача заяви на відновлення з сертифікатом MPU – очікування до місяця, плюс адміністративні витрати від 38 до 70 євро;
- іспити з водіння і теорії, плюс курси в автошколі (нерідко це також є вимогою) – сума від 2500 до 3500 євро, плюс багато вашого часу і сил.
Щоб відновити водійські права в Німеччині, вам потрібна буде сума до кількох тисяч євро в ряді випадків, що може виявитися також проблемою.
Кілька корисних порад для водіїв українців у Німеччині
Наостанок можна дати кілька корисних порад українським водіям, хто керує автомобілем у цій країні. Штрафи тут за порушення правил дорожнього руху величезні, плюс ще додаткові покарання, аж до позбавлення прав.
Тому важливо враховувати такі рекомендації:
- будьте уважні за кермом, навіть якщо здається, що ви їдете знайомим маршрутом, завжди звертайте увагу на знаки та обмеження швидкості;
- не сідайте за кермо напідпитку, навіть якщо здається, що ви можете безпечно керувати автомобілем після кількох напоїв, краще уникати такого ризику, адже значення щодо обмежень до 0,5 проміле може видатися причиною вживати за кермом для наших водіїв;
- дотримуйтесь обмежень швидкості обов’язково, щоб уникнути неприємностей, слідкуйте за знаками і пам’ятайте, що перевищення швидкості – це не лише штрафи, а й загроза безпеці інших учасників руху, в Німеччині це серйозне порушення;
- вивчіть особливості деяких правил цієї країни, а також відмінності від українських норм і вимог;
- якщо вас позбавили прав, дотримуйтесь усіх умов покарання до кінця, не сідайте за кермо з недійсним посвідченням, а на майбутнє не повторюйте помилок;
- намагайтеся не набирати штрафних балів, адже вже на значенні 6 балів їх уже неможливо списати ні терміном давності, ні додатковими курсами, що допомагають зробити це раніше.
Отже, система позбавлення прав у Німеччині спрямована на забезпечення безпеки на дорогах. Хоча покарання за порушення можуть бути досить жорсткими, важливо пам’ятати, що дотримання правил та увага на дорозі допоможе уникнути серйозних наслідків.