На поточний момент дуже актуальним є питання для громадян України, хто тривалий час вже проживає в Німеччині в статусі тимчасового захисту, як перейти на інший офіційний спосіб довгострокового і більш стабільного перебування в країні. У даному випадку ми розглянемо варіанти переходу, які дозволяє законодавство Німеччини, від гуманітарного тимчасового статусу §24 AufenthG до отримання візи по роботі.
Також у нас на сайті ви можете дізнатися, які вимоги існують для врахування проживання в Німеччині під статусом тимчасового захисту для отримання громадянства в майбутньому. Або про можливість оформлення візи для українців на в’їзд до третьої країни з Німеччини, не заїжджаючи в Україну.
Чому робоча віза в Німеччині для українців є доцільним переходом?
Під «доцільністю» переходу мається на увазі можливість поліпшити свій правовий статус, забезпечити собі більш стабільні умови проживання та отримати доступ до трудового ринку на загальних підставах. Такі зміни особливо актуальні для тих, хто прагне залишитися в Німеччині надовго та інтегруватися в суспільство.
Уже під статусом тимчасового захисту дозвіл на роботу в Німеччині не потрібен, але робоча віза дає право на отримання ПМП і громадянства в майбутньому, на відміну від параграфа 24, де час проживання в країні не береться до уваги.
Для громадян України Німеччина багато чого робить, якщо вони оформляють біженство за §24, але залишитися в країні після його закінчення не буде можливості, якщо нічого не робити і проживати тільки під ним на дотаціях. Нові закони для біженців з України в Німеччині ухвалюють регулярно, але очікувати, що Уряд країни дасть змогу і далі проживати нашим співвітчизникам на тих самих підставах після припинення дії статусу гуманітарного захисту, краще не варто.
Що являють собою §18a і §18b AufenthG?
Робота в Німеччині для українців 2025 року дозволяє оформлення відповідної візи, і відхід від 24 параграфа. Одними з можливостей є ці статті, які передбачають видачу дозволу на перебування кваліфікованим фахівцям.
Що конкретно вони означають і дають українцю, який вирішив на момент перебування в країні перейти до такого типу ВНЖ:
- 18a AufenthG – для володарів професійної освіти (Berufsausbildung).
- 18b AufenthG – для осіб із вищою освітою (Studium).
Основна відмінність між цими положеннями полягає в рівні освіти. Обидва статуси дають змогу працювати за професією, що відповідає кваліфікації, і забезпечують доступ до довгострокового перебування, включно з можливістю отримання ПМП у майбутньому.
У чому переваги нових видів дозволу, якщо ви хочете якнайкраще налагодити життя в Німеччині? Однією з головних переваг є гарантоване право на отримання відповідної посвідки на тимчасове проживання при дотриманні всіх умов. Тимчасовий захист у Німеччині для українців – це гуманітарний статус, а §18a і §18b – трудовий статус, який не залежить від політичної обстановки і стану речей в Україні. Крім того, з таким статусом простіше інтегруватися в німецьке суспільство і трудовий ринок.
Як влаштуватися на роботу в Німеччині українцю під § 18a або § 18b?
Робоча віза в Німеччині для осіб з професійною освітою або з вищою освітою, часто передбачає підтвердження диплома або кваліфікації в цій країні. Це не завжди потрібно, все залежить від конкретної професії, але краще мати підтверджений диплом, ніж його не мати, а значить варто це зробити.
Щоб отримати посвідку на проживання за § 18a або § 18b, необхідно:
- мати визнаний диплом – ein anerkannter Abschluss;
- надати трудовий договір або конкретну пропозицію від роботодавця;
- отримати схвалення від Федерального агентства з праці (Bundesagentur für Arbeit), при цьому Німеччина для українців надає доступ до ринку праці автоматично на статусі 24, але для отримання робочої візи звернення необхідне;
- робота повинна знаходитися на території Німеччини.
Це базові вимоги. Далі ви відвідуєте офіційний сайт міграційної служби Німеччини, записуєтеся на прийом і подаєте заяву з документами на переведення вас із §24 AufenthG на § 18a або § 18b.
Також додатково важливо враховувати! Мінімальний дохід законом не встановлений, але рекомендований рівень – від 910 € чистої зарплати плюс вартість оренди житла. Для заявників, старших за 45 років, потрібні або підтвердження відповідного доходу (у 2025 році це близько 4.150 € брутто на місяць), або наявність пенсійного плану. Знання німецької мови не обов’язкове, але може бути умовою при працевлаштуванні або для полегшення інтеграції.
Як підтвердити кваліфікацію та практичні кроки
Для українців передбачено кілька спрощених шляхів підтвердження дипломів і кваліфікацій, цим варто користуватися. На федеральному та земельному рівнях Німеччина активно працює над спрощенням визнання українських кваліфікацій. Ви можете пройти процедуру визнання через уповноважені органи. Ось більш детальна інформація про це.
Попередня перевірка від IHK. Торгово-промислова палата (IHK) пропонує безкоштовну попередню оцінку кваліфікації. Це дає змогу зрозуміти, якій німецькій професії відповідає ваш диплом і чи потрібно проходити додаткове навчання.
Ось практичні кроки для розуміння свого становища в цій країні:
- оцініть свою кваліфікацію – чи підійде вона під §18a або §18b;
- зв’яжіться з IHK або іншим визнаним органом для отримання висновку;
- знайдіть відповідну роботу, якщо отримали схвалення і підтвердили диплом, а також отримаєте трудовий договір;
- подайте заяву на посвідку на проживання в Ausländerbehörde до закінчення терміну дії §24 або Fiktionsbescheinigung за перерахованими статтями.
Перехід із § 24 AufenthG на § 18a або § 18b – це реальний шанс закріпитися в Німеччині, отримавши стабільний статус і перспективу на майбутнє. Держава зацікавлена в залученні кваліфікованих фахівців, а отже, підтримує такі кроки. Головне – заздалегідь підготуватися, зібрати всі необхідні документи і не проґавити момент. Це шлях до того, щоб залишитися в країні на тривалий термін із перспективою отримання громадянства.
Далі в наших статтях ми також розповімо про інші варіанти та статуси в Німеччині, що дають право проживати в країні й без тих обмежень, які поширюються на статус тимчасового захисту.