Фріланс для українців у Німеччині, як почати, що врахувати і чого уникати

Робота

Фріланс для українців у Німеччині, як почати, що врахувати і чого уникатиУкраїнці, які тимчасово проживають у Німеччині на підставі захисту за §24 або з оформленою посвідкою на проживання, цілком можуть почати працювати на себе. Якщо це вдасться, то можна оформити інший статус у країні та відійти від тимчасового захисту, що дасть змогу залишитися тут і потім на тривалій основі.

Німецькі закони не забороняють самозайнятість для іноземних громадян – навпаки, якщо дотримуватися всіх правил, це цілком легальний і доступний шлях до фінансової незалежності. Також цей шлях відкритий для українців, хто перебуває тут під дією параграфа №24. Розберемо, як саме українець у Німеччині може стати фрілансером, які кроки потрібно пройти та тонкощі процесу оформлення.

Для наших громадян, хто мешкає в цій країні буде корисна й інша інформація. Приміром, які є способи для українських біженців у Німеччині, щоб залишитися в країні після закінчення дії параграфа 24 (тимчасового захисту). Або ж, які зміни відбулися в законодавстві Німеччини у зв’язку з українськими біженцями у 2025 році. 

Чи можна працювати фрілансером у Німеччині?

Фріланс для українців у Німеччині, як почати, що врахувати і чого уникатиТак, можна. Іноземці, включно з українцями з тимчасовим захистом, мають право розпочати самостійну трудову діяльність. Головна умова – наявність чинної посвідки на проживання з дозволом на фріланс (Freiberuflichkeit) або самозайнятість (Selbständigkeit). Працювати можна як онлайн з дому, так і офлайн, якщо того вимагає професія.

Для тих, хто живе під параграфом №24 AufenthG, можна безпосередньо займатися фрілансерською діяльністю без отримання додаткових дозволів, але з оформленням її. Заробіток в інтернеті Німеччина заохочує для наших співвітчизників, тільки потрібно дотримуватися в цих питаннях чинного в країні законодавства.

Фріланс – це не тільки свобода у виборі графіка та замовників. Це ще й відповідальність: за податки, бухгалтерію, страхування та дотримання законів. Як і будь-яка трудова діяльність у цій країні, замозайнятість передбачає оформлення її у відповідних фондах, оплату податків та інших перерахувань.

Які професії потрапляють під фріланс?

Фріланс для українців у Німеччині, як почати, що врахувати і чого уникатиУ Німеччині список сфер, у яких можна працювати за фрілансом, досить великий. Це можна сказати і про будь-яку іншу країну. Єдиний момент, рівень життя і заробітки мають бути на достатньому рівні тут, щоб себе забезпечувати і мати фінансову незалежність.

Можна виділити ті професії, які мають попит і можуть проходити за поняттям – самозайнятий, до них можна віднести:

  • IT і креатив – програмісти, дизайнери, копірайтери, ілюстратори, відеомонтажери;
  • освіта і розвиток – репетитори, викладачі, тренери, ментори (для деяких важливе підтвердження диплома в Німеччині та кваліфікації);
  • медицина – фізіотерапевти, консультанти, психологи (тут також знадобиться підтвердження диплома та практики);
  • юридична та перекладацька діяльність;
  • журналісти, письменники, стилісти;
  • фінанси – бухгалтери, аудитори, консультанти;
  • маркетинг, реклама, PR;
  • інженерні та технічні професії.

Не обов’язково працювати тільки віддалено – фрілансери в Німеччині можуть охоплювати ті види діяльності, які передбачають особистий контакт із клієнтом. Для деяких професій обов’язковим є німецьке підтвердження кваліфікації, а значить і диплома. Як підтвердити український диплом у Німеччині, ми вже писали про це раніше.

Як оформляють фрілансерів у Німеччині, особливості процедури

Фріланс для українців у Німеччині, як почати, що врахувати і чого уникатиЩоб працювати законно, необхідно зареєструватися в податковій службі (Finanzamt). Також реєстрація потрібна і в інших інстанціях, у пенсійному фонді та інших організаціях, у які вам доведеться робити щомісячні відрахування. Про те, кому доведеться платити після того, як ви почнете фрілансити, ми розповімо нижче.

Для подачі документів, зверніться до Finanzamt за місцем проживання, і далі:

  • заповніть анкету на реєстрацію як самозайнятий або фрілансер;
  • вкажіть свою професію та оберіть статус Kleinunternehmer, якщо хочете користуватися пільговим податковим режимом для малого бізнесу;
  • отримайте податковий номер (Steuernummer) та інструкції щодо подальших дій;
  • подайте необхідні документи для реєстрації (закордонний паспорт, дозвіл на довготривале перебування в країні, договір оренди житла (прописка) тощо).

Важливо: зареєструватися потрібно не пізніше, ніж через 4 дні після фактичного початку роботи. Найкраще подати документи особисто – це прискорить процес і дасть шанс отримати відповіді на важливі запитання від співробітника податкової.

Якщо ви вирішите припинити діяльність, процедура буде нешвидкою: доведеться офіційно закрити фріланс, повідомити податкову, розірвати страхові договори, можливо, анулювати ВНЖ.

Податки в Німеччині при фрілансі

Фріланс для українців у Німеччині, як почати, що врахувати і чого уникатиОподаткування в Німеччині – справа серйозна. Річ у тім, що величина податків сильно залежатиме від рівня вашого доходу. Якщо ви отримуєте істотний дохід, то і податки з вас будуть вилучатися більше, але в разі малого доходу, можливо, ви потрапляєте в пільгові умови, а також вам можуть призначити дотацію (для громадян країни, осіб на ПМЖ і осіб у статусі тимчасового захисту або біженця).

Ось з якими видами податків найчастіше стикаються самозайняті:

  • прибутковий податок (Einkommensteuer) – залежить від річного доходу;
  • соціальні внески – пенсійне, медичне страхування, а в деяких випадках і страхування від безробіття;
  • податок на оборот (Umsatzsteuer) – сплачується, якщо річний дохід перевищує певний поріг;
  • місцевий податок (Gewerbesteuer) – може стягуватися залежно від міста та специфіки роботи;
  • церковний податок – якщо ви належите до вірян найпоширеніших релігій у країні;
  • додаткові відрахування – можуть з’явитися в індивідуальному порядку.

Кожному фрілансеру варто уважно відстежувати, які саме податки застосовні в його випадку. Якщо виникають сумніви – податковий консультант або Steuerberater на допомогу. Деякі цілком можна не платити, потрібно дізнатися про це детальніше у фахівця Finanzamt.

Як здавати податкову декларацію та бухгалтерія

Фріланс для українців у Німеччині, як почати, що врахувати і чого уникатиЗвітність важлива при самозайнятості, як і належне ведення бухгалтерського обліку. Можливо вам доведеться скористатися послугами фахівця, щоб правильно все оформити та заповнити. Однак пам’ятайте, що необхідні документи, які підтверджують вашу фінансову та іншу діяльність, мають бути збережені як доказ зазначених вами цифр у звітності.

Щороку фрілансер зобов’язаний здавати податкову декларацію, процедура наступна:

  1. зберіть усі документи про доходи та витрати: рахунки, чеки, банківські виписки;
  2. заповніть декларацію (Elster-Formular) – можна зробити це онлайн;
  3. передайте декларацію до Finanzamt;
  4. отримайте розрахунок суми податку;
  5. оплатіть податок у встановлені строки.

Фріланс для українців у Німеччині, як почати, що врахувати і чого уникатиЯкщо ви витратилися на купівлю обладнання, навчання або оренду офісу, ці витрати можуть зменшити оподатковувану базу. Тому важливо все фіксувати.

Бухгалтерія для фрилансера важлива. Фріланс без обліку – шлях до проблем.

Ось базові правила:

  • облік доходів і витрат – зберігайте всі документи, пов’язані з роботою;
  • ведення звітності – особливо важливе, якщо працюєте з ПДВ;
  • сплата податків і внесків – не пропускайте строки;
  • податкове планування – розумно оптимізувати витрати й доходи, щоб не переплачувати;
  • якщо ви платите зарплату іншим (наприклад, найняли помічника), треба здавати звіт із заробітної плати (Jahreslohnzettel).

Як і в будь-якій цивілізованій країні, несвоєчасна сплата податків та інших відрахувань, а також неправильне ведення бухгалтерського обліку, можуть призвести до проблем, яких краще уникати. За необхідності отримайте консультацію у фахівця з цього питання.

Фіктивний фріланс, чому так робити не можна в Німеччині

Фріланс для українців у Німеччині, як почати, що врахувати і чого уникатиПрацювати неофіційно в Німеччині – погана ідея. Якщо ви отримуєте дохід, але не зареєстровані в податковій, це вважається порушенням законів. Для тих осіб, які постійно проживають у країні, хто має відповідну посвідку на проживання, у складній ситуації може виникнути питання навіть про депортацію. На поточний момент депортація не стосується українських біженців але реєстрація діяльності необхідна.

Що може держава, тут варто виділити:

  1. переглянути розмір соціальної допомоги;
  2. призначити штраф, аж до виплат і тієї різниці в сумі, яку ви отримували за весь термін у вигляді дотацій;
  3. притягнути до адміністративної відповідальності;
  4. притягнути до кримінальної відповідальності.

Також заборонена фіктивна самозайнятість – коли ви начебто фрілансер, але на ділі підпорядковуєтеся роботодавцю як звичайний співробітник. На цю тему деяких роботодавців і бізнесменів перевіряють у цій країні. Якщо виявиться подібний факт, що є ухиленням від податків, постраждає насамперед такий роботодавець, але до вас будуть застосовані відповідні покарання після перевірки теж. Це суворо карається і для вас, і для компанії, яка вас так «найняла».

Страхування для фрілансерів у Німеччині

Фріланс для українців у Німеччині, як почати, що врахувати і чого уникатиЩе одна тема, яку обов’язково слід висвітлити, це страхування людини на самозайнятості. Без страховки в Німеччині нікуди, тут вона набуває обов’язкового або вкрай рекомендованого характеру, хоч це і спричиняє додаткові фінансові витрати.

Ось основні типи страхування, які варто розглянути для себе фрілансеру:

  • цивільна відповідальність (Haftpflichtversicherung) – якщо ви випадково заподіяли шкоду клієнту або його майну, це допоможе покрити збитки;
  • професійна відповідальність – особливо важлива для консультантів, юристів і лікарів;
  • медична страховка – обов’язкова для всіх;
  • пенсійне страхування – якщо ви плануєте залишитися надовго, а надалі отримати громадянство Німеччини, то розгляньте й його;
  • страхування від безробіття та нещасних випадків;
  • допомога по догляду за дитиною або на випадок вагітності, актуально для обох членів сім’ї, мається на увазі догляд за дитиною.

Підходьте до вибору страхових продуктів усвідомлено: порівнюйте умови та обирайте те, що дійсно потрібно у вашому випадку.

Чи можна розраховувати на фінансову допомогу?

Фріланс для українців у Німеччині, як почати, що врахувати і чого уникатиПриродно, самозайнятість може в цій країні не приносити такого доходу, якого вистачатиме на нормальне життя. Це повною мірою стосується і українських біженців, хто оформив фріланс у Німеччині.

Так, фрілансери – не виняток. Українці, які працюють на себе, можуть подати заявку на різні види допомоги від держави, це стосується і громадян країни.

Яку допомогу можна отримати фрілансеру:

  1. житлову допомогу – під час оренди соціального житла;
  2. ALG II (Hartz IV) – якщо дохід надто низький;
  3. дитячу допомогу – Kindergeld і Elterngeld;
  4. соціальну допомогу (Sozialhilfe) – у складних фінансових та інших ситуаціях;
  5. допомогу з безробіття – якщо фріланс перестав приносити дохід на достатньому рівні, і ви змушені шукати роботу.

Щоб отримати таку допомогу, важливо довести свою потребу і зібрати документи. Враховуються доходи всієї родини, наявність майна та інші фактори.

Фріланс у Німеччині – це не тільки можливість працювати на себе, а й відповідальність. Українці з тимчасовим статусом можуть легально розвивати свій бізнес, але важливо дотримуватися правил: реєструватися, платити податки, вести облік і не приховувати доходи. Натомість – стабільність, повага до себе і можливість отримувати державну підтримку у важкі часи. Це прямий шлях не тільки до фінансової незалежності, але й можливість залишитися в країні, отримати незалежність від параграфа 24 і згодом подати на ПМП.

Sergii
Оцініть автора
bus-truck.com.ua
Додати коментар