Багато українських громадян обрали Німеччину як країну, до якої можна приїхати як біженець, рятуючись від військових дій. Одним із важливих питань, з яким їм доводиться зіткнутися, є можливість отримувати дохід. Ця країна виплачує дотації українцям, але цих грошей може і не вистачати, та й бажання отримувати більший дохід цілком природне.
Після отримання статусу тимчасового захисту в цій країні у вас з’являється право на трудову діяльність. І стає доступним ринок праці. Однією з можливостей буде відкрита часткова зайнятість. Розгляньмо, де можна працювати в Німеччині з частковою зайнятістю українцям, що при цьому ви можете заробити, як ваш заробіток відіб’ється на дотаціях, які виплачуються, і що таке Minijob і Midijob, давайте розберемо детальніше.
Якщо ви перебуваєте в цій країні під тимчасовим захистом, то вам, напевно, стануть цікаві й інші питання, що стосуються вашого перебування. Наприклад, що таке Schufa-Auskunft, як отримати Шуфа довідку, і для чого вона потрібна українцям у Німеччині, детальніше про це в нашій статті. Також з нашої статті ви може дізнатися все про операторів мобільного зв’язку та мобільний інтернет у Німеччині.
Що таке Мініджоб і Мідіджоб у Німеччині?
Minijob і Midijob – це два типи трудових договорів у Німеччині, які дадуть вам змогу заробляти, не порушуючи правил, що стосуються соціальної допомоги. У кожного з цих видів роботи є свої особливості.
Minijob – це форма роботи, за якої ваш заробіток не перевищує 520 євро на місяць (станом на 2025 рік). Ця робота ідеально підходить для тих, хто хоче працювати неповний робочий день або підзаробити, не втрачаючи соціальної допомоги (наприклад, допомога з безробіття або дотації від німецького уряду).
Переваги Minijob – мінімальні податки та внески, роботодавець сплачує соціальні внески за вас, але ці внески маленькі, а ви, як працівник, не зобов’язані платити податки або внески на пенсійне та медичне страхування. Їх для осіб під тимчасовим захистом держава надає безкоштовно. Є гнучкість графіка, що підходить для студентів, людей з дітьми або тих, хто щойно переїхав. Також у вас буде більше часу для своїх справ.
Недоліки Minijob – обмежена сума доходу (не більше 520 євро на місяць). Менше соціальних гарантій, ніж при повній зайнятості. І деякі не зовсім звичні для нас особливості, про які ми поговоримо нижче і на конкретному прикладі.
Midijob – це різновид роботи, коли ваш заробіток становить від 520, 01 євро до 1 600 євро на місяць. Це проміжний варіант між звичайною роботою і Minijob, який дає змогу заробляти більше, але водночас платити менше внесків на соціальне забезпечення. Це ще одна хороша робота в Німеччині для біженців на дотаціях.
Переваги Midijob – більший заробіток, ви можете заробляти до 1 600 євро на місяць, що значно більше, ніж при Мініджоб. Соціальні внески на пенсійне та медичне страхування будуть нижчими, ніж при повній зайнятості.
Недоліки Мідіджоб – вам потрібно буде платити внески в соціальні фонди, але вони будуть знижені порівняно зі звичайною роботою. Постане питання з виплатами дотацій, оскільки ваш дохід істотно зріс порівняно зі звичайним дотаційним станом.
Так, українські біженці, які отримали статус тимчасового захисту, можуть працювати в Німеччині, включно з Minijob і Midijob. Законодавство дозволяє вам працевлаштуватися, якщо ви перебуваєте в статусі біженця або маєте відповідні документи. Тому законно буде подавати оголошення «шукаю роботу» або шукати пропозиції на сайті з працевлаштування в розділі – міджоб у Німеччині, вакансії.
Як робота в Minijob впливає на розмір дотації?
Коли ви працюєте на Minijob, ваш дохід може вплинути на розмір вашої соціальної допомоги, оскільки ви зароблятимете гроші, а не покладатиметеся тільки на виплати від держави. Яка зарплата в Німеччині для українців буде за такого роду зайнятості та за умови, що ви отримуєте дотації, тут важливо розібратися.
Приклад розрахунку, як це працює
Припустимо, ви отримуєте 400 євро на місяць на Minijob, а також отримуєте дотацію 506 євро на місяць від Джобцентру або соціальну допомогу від федерального агентства з працевлаштування (наприклад, Arbeitslosengeld II або Hartz IV), тоді ваш дохід від Minijob може частково компенсувати вашу дотацію.
Що виходить:
- робота в Німеччині на мініджоб за 400 євро, з них 100 євро ви залишаєте собі за законом;
- від суми, що залишилася, вам дістається 20%, тобто 400 – 100 = 300 євро х 0,2 = 60 євро;
- підсумкова сума від вашої роботи, яка дістається вам – 160 євро;
- сума на користь держави 400 – 160 = 240 євро;
- ця ж сума віднімається з вашої дотації: 506 – 240 = 266 євро;
- за місяць ви отримаєте 160 євро зарплати і залишок від дотації 266 євро, що дорівнює 426 євро.
Це менше, ніж просто дотація і за умови, що ви взагалі не працюєте. Тому більшість дотаційних місцевих мешканців або осіб у статусі біженців не працюють. Ця проблема стосується й українців. Підробіток вам менш вигідний, ніж повна відсутність роботи. Однак, чим вищий ваш заробіток, чим більше роботи в Німеччині вам буде доступно з більшим окладом, тим менше проблем принесе описана вище схема. Ви зможете зовсім звільнитися від соціальної допомоги.
Які роботи затребувані на Minijob?
Minijob – це відповідний спосіб почати працювати в Німеччині, що також дуже важливо для вашого статусу перебування в країні. Наприклад, якщо ви захочете тут залишитися і після закінчення дії тимчасового захисту.
Є кілька сфер, де такі роботи особливо затребувані:
- прибирання – робота в готелях, офісах або приватних будинках, включно з клінінговими компаніями;
- робота в магазинах – касири, продавці-консультанти, пакувальники зі змінним графіком роботи;
- робота в ресторанах і кафе – офіціанти, кухарі, баристи;
- логістика і склад – пакування товарів, сортування посилок, помічники на складі;
- няні або доглядальниці – догляд за дітьми або літніми людьми, затребувана і непогано оплачувана в Німеччині опція.
Порада: Якщо ви не розмовляєте вільно німецькою, почніть з роботи, де вимоги до мовних навичок мінімальні (наприклад, пакування або прибирання). З досвідом ви зможете переходити на більш кваліфіковані посади.
Також можна висвітлити питання: яка середня зарплата в Німеччині? Якщо дивитися на середню суму брутто (до відрахувань усіх податків і перерахувань до фондів), то це сума 4105 євро. А середня зарплата в Німеччині після вирахування податків, приблизно 2000 євро за повної зайнятості. У перерахунку на більш зрозуміле і конкретне значення, за годину роботи в Німеччині не можна платити менше, ніж 12,82 євро брутто.
Оподаткування при Minijob
Працюючи на Minijob, ви фактично звільняєтеся від більшості податків і внесків. Роботодавець платитиме за вас мінімальні внески до пенсійного фонду та інші обов’язкові платежі. Однак важливо пам’ятати, що якщо ваш дохід від Minijob перевищує 520 євро на місяць, то це вже може вважатися повною зайнятістю, і ви будете зобов’язані платити податок і соціальні внески.
Крім того, якщо ви працюєте на Minijob, то в більшості випадків ваша робота не буде врахована під час розрахунку пенсійних виплат або соціальних гарантій на старість, оскільки це «легка» форма зайнятості. Плюс специфічний перерахунок вашого реального доходу на дотації з доходом від мініджоб, роблять умовною і навіть невигідною таку зайнятість. При офіційному оформленні тимчасової роботи при неповній зайнятості враховуйте цей момент.
Для українських біженців, які опинилися в Німеччині, Minijob і Midijob можуть бути чудовим способом розпочати трудову діяльність, що відкриває дорогу до отримання інших видів легального перебування в країні, адже тимчасовий захист може і закінчитися в будь-який момент. Minijob надає можливість працювати з мінімальними податками і соціальним навантаженням, а Midijob дає змогу заробляти більше, при цьому зберігаючи низькі соціальні внески.
Обов’язково уточнюйте у свого роботодавця і соціальних органів, як ваша робота вплине на розмір соціальних виплат. Важливо стежити за тим, щоб ви не втратили допомогу, особливо на початкових етапах адаптації в новій країні. Не бійтеся пробувати! Працюючи на Minijob або Midijob, ви можете отримати не лише додатковий дохід, а й досвід роботи в Німеччині, який буде корисним для подальшого вже реального працевлаштування з відповідним доходом, що не залежатиме від соціальних виплат.