Після початку військових дій проти України з боку держави агресора багато громадян країни були змушені втекти до Європи. У зв’язку з цим Рада Європейського Союзу затвердила продовження дії параграфа 24 для громадян України, які змушені залишити країну через війну.
Це надає право на офіційне перебування у країнах ЄС українців до закінчення терміну дії статусу тимчасового захисту. Дія директиви поширюється і на Німеччину. Так 24 листопада 2023 року Федеральна Рада Німеччини схвалила пропозицію Міністерства внутрішніх справ щодо продовження положення тимчасового захисту українських біженців до березня 2025 року.
Що таке цей параграф для українських біженців у Німеччині?
Давайте докладніше розберемо, що означає ця директива, і які переваги вона надає. Цей документ регламентує право українських громадян на перебування у Німеччині та передбачає низку соціальних пільг.
У рамках дії параграфа №24 ви маєте право на:
- легальне та офіційне проживання на території Німеччини до закінчення військових дій (або ухвалення рішення про припинення дії статусу тимчасового захисту);
- безкоштовне відвідування мовних курсів та здобуття освіти;
- навчання для дітей;
- офіційне працевлаштування чи можливість відкрити бізнес;
- відкриття банківського рахунку;
- медичні послуги у державних медустановах;
- оренду чи надання у деяких випадках соціального житла;
- соціальні виплати від центру зайнятості Jobcenter чи інших державних інстанцій;
- можливість набуття статусу біженця.
Німецька влада не перешкоджатиме вашому поверненню додому, якщо ви ухвалите рішення виїхати з Німеччини. Це очевидний, але важливий аспект. Дія цього права триває до 4 березня 2025 року і може бути продовжена. Якщо у вас вже є документ про тимчасовий захист у Німеччині, оновлювати його не потрібно – правила параграфа 24 автоматично поширюються на вас.
Хто може отримати цей статус тимчасового захисту в Німеччині?
Більшість країн ЄС, крім деяких, надають тимчасовий захист до закінчення конфлікту в Україні громадянам цієї країни. Однак умови можуть змінюватись в залежності від держави. У деяких країнах соціальні виплати передбачені, а в деяких – ні. У Німеччині такі особи отримують соціальну допомогу, зокрема виплати та субсидії на оренду житла.
На тимчасовий захист у Німеччині можуть претендувати:
- громадяни України, які залишили країну після 24 лютого 2022 року внаслідок війни;
- іноземці та особи без громадянства, які отримали міжнародний чи інший захист до 24 лютого 2022 року;
- члени сімей цих осіб, включаючи подружжя та неповнолітніх дітей;
- громадяни інших країн, які проживали в Україні до 24 лютого 2022 року з дозволом на постійне проживання та не мають змоги повернутися на батьківщину.
Є також категорії осіб, яким тимчасовий захист не надається, а саме:
- люди, які перебували за межами України до 24 лютого 2022 року;
- особи без українського громадянства, які залишили країну на початок війни.
Якщо ваша ситуація не зовсім підходить під критерії, але ви зіткнулися з труднощами через війну, вам все ж таки варто подати документи на тимчасовий захист. Кожен випадок розглядається індивідуально і вам можуть не відмовити.
Статус біженця та його відмінність від параграфа 24
Статус тимчасового захисту та біженство у Німеччині мають різне юридичне значення. Ми вже обговорили можливості, які надає тимчасовий захист. Однак статус біженця вимагає окремого оформлення, якщо він вам потрібний.
І так, на статус біженця можуть претендувати:
- громадяни України, які залишили країну через війну після 24 лютого 2022 року та перебувають під тимчасовим захистом;
- люди, які рятувалися від конфлікту на Донбасі у 2013-2014 роках;
- громадяни інших країн, які мешкали в Україні до початку активних військових дій;
- особи без громадянства.
Процес отримання біженства займає час, і подані документи ретельно розглядатимуться, можливо навіть із ризиком відмови. При цьому такий юридичний статус може розглядатися тривалий час від кількох місяців і навіть років.
Давайте розглянемо відмінність статусу біженця від тимчасового захисту
Тимчасовий захист у Німеччині отримують усі громадяни України, які рятуються від війни, одразу після подання документів. Статус біженця вимагає більш тривалого розгляду, іноді до кількох років.
При розгляді заявки на статус біженця перевіряється, чи існує для вас реальна загроза у вашій країні. Українцям простіше довести це, але процес все одно вимагає подання оригіналів документів, які залишаються в комісії до ухвалення рішення. Це створює незручності. Тимчасовий захист потребує лише швидкої реєстрації.
Особи під тимчасовим захистом мають повне право на вільне пересування, повернення додому, медичну допомогу та освіту, включно з адаптаційними курсами, а також можуть працевлаштуватися. Біженці, як правило, проживають у таборах і не мають права на працю до набуття статусу.
Хоча статус біженця надає більше соціальних гарантій, він схожий на тимчасовий захист у більшості пунктів. Однак він відкриває шлях до отримання посвідки на проживання, а в майбутньому – і громадянства, якщо ви плануєте залишитися в цій країні.