Для громадян України, які перебувають у Німеччині за програмою тимчасового захисту (у зв’язку з війною або біженством), відкриття банківського рахунку – це важливий крок для організації повсякденних фінансових операцій. У цій країні відкриття рахунку для наших громадян – біженців можливе і не становить великої складності, проте є деякі особливості, про які важливо знати.
Давайте розглянемо, де і як можна відкрити банківський рахунок у Німеччині для українців, що для цього необхідно знати і які документи підготувати. Який банк буде найзручнішим і найвигіднішим?
Якщо ви є громадянином України і перебуваєте в цій країні в статусі тимчасового захисту або будь-якому іншому офіційному, то вам буде корисна й інша інформація. Для прикладу, як правильно купити картку мобільного оператора українцю в Німеччині, ось детальна інформація про це. Також може виявитися дуже корисною інформація, де знайти безкоштовно продукти харчування в Німеччині українським біженцям, або купувати їх за дуже хорошими знижками, магазини Tifel.
Види банківських рахунків у Німеччині
У Німеччині існує кілька типів банківських рахунків, але для більшості українців, які перебувають тут за статусом тимчасового захисту, оптимальними будуть лише деякі варіанти.
Давайте їх розглянемо детальніше, тут можна виділити такі:
- Girokonto (поточний рахунок) – основний тип рахунку, який використовують для всіх фінансових операцій: отримання зарплати, оплати комунальних послуг, переказу грошей та інших щоденних потреб.
- Sparkonto (ощадний рахунок) – відкривається для зберігання грошей, але доступ до коштів обмежений, це буде актуально для тих наших співвітчизників, у кого є деякі особисті заощадження або він їх може акумулювати, перебуваючи в цій країні.
- Online-Konto (онлайн-рахунок) – повністю управляється через інтернет. Це зручний вибір для тих, хто не хоче витрачати час на походи в банк, його можна відкрити також віддалено.
Для більшості людей, які приїхали до Німеччини за статусом тимчасового захисту, підходить Girokonto – рахунок для повсякденних потреб. Це більш офіційний варіант, він також буде гарний, якщо ви влаштовуєтеся на роботу і будете отримувати заробітну плату. Сюди ж можна отримувати дотаційні відрахування на повсякденне життя.
Які документи знадобляться для відкриття рахунку?
Щоб відкрити рахунок у банку, за умови, що ви є українськими громадянами під тимчасовим захистом у Німеччині, вам потрібно буде надати кілька документів. Врахуйте, що деякі довідки необхідно підготувати завчасно. Спочатку оформляються вони і вже потім ви йдете в банк і відкриваєте особистий рахунок у ньому.
Ось список необхідних паперів:
- закордонний паспорт громадянина України – цей документ буде підтверджувати вашу особу, цей документ має бути чинним;
- посвідка на проживання або документ про тимчасовий захист (Fiktionsbescheinigung) – це підтверджує ваш статус перебування в Німеччині;
- адреса проживання в Німеччині – вам потрібно буде показати, що ви зареєстровані в місцевих органах (наприклад, це може бути підтвердження з Rathaus – місцевого муніципалітету), для реєстрації знадобиться договір оренди соціального WBS або будь-якого іншого житла;
- податковий номер (Steueridentifikationsnummer) – у деяких банках знадобиться ваш податковий номер, якщо у вас його немає, його можна отримати в німецькій податковій службі (Finanzamt);
- підтвердження доходів або допомоги – якщо ви отримуєте соціальну допомогу або працюєте, надайте відповідний документ.
З таким пакетом документів можна звертатися до німецького банку для відкриття особистого банківського рахунку. Однак спершу вам варто обрати цей банк, цьому питанню варто приділити деяку увагу.
Вибір німецького банку
У Німеччині є безліч банків, які можуть відкрити рахунок для осіб з тимчасовим захистом. Це можуть бути як великі банки, так і онлайн-банки. Важливо зважати на ті послуги, які вони надають, чи немає додаткових витрат на утримання рахунку, наскільки широко вони представлені по країні або в тому регіоні, де ви проживаєте.
Ось найбільш зручні для українських громадян варіанти:
- Deutsche Bank (//www.db.com/index) – найбільший банк у країні, що передбачає відмінне покриття, він добре представлений і в інших країнах, що може виявитися дуже зручним при частих виїздах за межі Німеччини.
- Commerzbank (//www.commerzbank.de) – другий за величиною банк у країні з хорошим покриттям, спеціалізується на обслуговуванні приватних осіб, підприємців, а також малого та середнього бізнесу.
- UniCredit Bank (HypoVereinsbank) (//www.hypovereinsbank.de/hvb/privatkunden) – частина міжнародної фінансової групи UniCredit, спеціалізується і на обслуговуванні приватних осіб.
- DKB (Deutsche Bank Gruppe) Deutsche Kreditbank (//www.dkb.de/) – онлайн банк, дуже зручний і відомий можливістю відкриття безкоштовних рахунків.
- N26 (//n26.com/en-eu/var) – повністю онлайн-банк, що надає широкі мобільні можливості використання свого цифрового рахунку.
Можна виділити ще безліч інших банківських організацій у цій країні, які українці можуть використовувати, відкрити в них рахунки і здійснювати покупки, отримувати на них заробітну плату, дотаційні відрахування, а також оплачувати комунальні та інші послуги. Якщо ви обираєте онлайн-банк, то реєстрація буде простішою, оскільки можна оформити все через інтернет, не виходячи з дому.
Процес відкриття рахунку
Можна виділити два типи відкриття рахунку в німецькому банку. Це відкриття рахунку у відділенні з безпосереднім його відвідуванням і наданням паперових документів, а можна відкрити його онлайн без необхідності особистого відвідування.
Якщо ви вирішили відкривати рахунок у звичайному відділенні банку, то вам потрібно буде прийти з необхідними документами. У відділенні банку вам запропонують заповнити анкету на відкриття рахунку. Процес може зайняти від 30 хвилин до однієї години.
Онлайн-банки, такі як N26, дозволяють відкрити рахунок без відвідування відділень. Усе, що вам потрібно зробити, це завантажити додаток банку на телефон або відвідати його сайт. Вам запропонують завантажити необхідні документи і пройти відеоперевірку. Це простий і швидкий спосіб відкрити рахунок.
Важливо перед вибором банківської установи врахувати можливі комісії. У більшості випадків поточні рахунки (типу Girokonto) у Німеччині не мають щомісячної плати за обслуговування, але є винятки. Можливо, вам потрібно буде заплатити за деякі послуги, наприклад, за зняття готівки в банкоматах іншого банку. Розрахуйте це заздалегідь, зберіть більше інформації.
У більшості випадків банки надають послуги німецькою мовою. Якщо ви не розмовляєте німецькою, можна шукати банки з англомовним обслуговуванням. Також є онлайн-банки, які можуть запропонувати більш зручний інтерфейс. При фізичному відвідуванні банку рекомендуємо вам піти туди з довіреною людиною, яка добре знає німецьку мову, бажано і цю сферу хоча б на рівні досвідченого користувача. Це значно спростить завдання.
Як правило, під час відкриття рахунку вам видадуть дебетову карту. Вона дасть змогу знімати готівку й оплачувати покупки в магазинах.
Поради для українців і важливі моменти під час відкриття рахунку
Якщо ви щойно приїхали, і у вас ще немає податкового номера, це не проблема. Його можна отримати в місцевому податковому органі (Finanzamt). Просто візьміть із собою паспорт і документ про тимчасовий захист. Перед отриманням довідку про тимчасовий захист обов’язково оформіть.
Врахуйте, що онлайн-банки – це зручний варіант. Онлайн-банки, такі як N26 або Revolut, можуть стати чудовим рішенням, якщо ви не хочете витрачати час на походи до відділень. Їхні додатки прості у використанні, і ви можете відкрити рахунок за кілька хвилин. За наявності потрібних документів у вас на руках, вам достатньо лише звернутися в сам банк і так, щоб поруч із вами була людина – носій німецької мови. Це зробить відкриття рахунку швидким і простим.
Перевірка умов банку – перш ніж обирати банк, подивіться, які умови він пропонує. Наприклад, чи є плата за обслуговування рахунку, які комісії за зняття готівки, чи доступна підтримка вашою мовою. Також будьте готові до очікувань. Процес відкриття рахунку може зайняти деякий час. Наприклад, у банках із відділеннями вам можуть запропонувати отримати дебетову картку через кілька днів після відкриття рахунку. Онлайн-банки можуть надати карту відразу після реєстрації.
Відкриття рахунку в німецькому банку для громадян України з тимчасовим захистом цілком реальне і не становить особливих труднощів. Головне – підготувати необхідні документи та обрати зручний для вас банк. Враховуючи вищеописані відомості, ви легко зможете відкрити рахунок і використовувати його для повсякденних потреб у Німеччині.