Українським біженцям буває нелегко орендувати житло у Німеччині, якщо вони обрали цю країну для тимчасового проживання (статус тимчасового захисту чи будь-який інший офіційний). Однією з головних труднощів стає висока вартість оренди, особливо, коли доводиться шукати житло самостійно.
Проте винаймати квартиру самостійно не завжди обов’язково, тому що існує можливість скористатися програмою соціального житла. У цій статті розповімо, як оформити необхідні документи та отримати житло безкоштовно чи з дотацією для українських біженців у Німеччині.
Все, що необхідно знати про статус тимчасового захисту для українців у Німеччині в нашій статті.
Що таке соціальне житло у Німеччині та на кого поширюється його отримання?
У Німеччині люди з низьким доходом, які не можуть дозволити собі орендувати житло, одержують державну підтримку у вигляді соціального житла чи дотації на оплату орендованих житлових метрів. Це стосується й українців, які приїхали до країни через військові дії, спровоковані країною агресором. Соціальне житло надається на підставі спеціального дозволу, що підтверджує декларація про отримання субсидії від держави. У деяких випадках ця субсидія може повністю покривати оренду, тоді людина чи сім’я отримує її безкоштовно.
На що конкретно поширюється субсидія від держави у цьому випадку:
- оренда житла;
- виплата застави (сума власнику житла близько 3-6 орендних місячних плат як гарантія, після виселення ці гроші повертаються);
- комунальні послуги, за винятком електроенергії, інтернету та стаціонарної телефонії;
- дрібний ремонт у квартирі, якщо у ньому буде потреба.
Соціальне житло для українців у Німеччині може бути житлом із спеціального фонду, яке будується для реалізації соціальних програм. Такі будинки зводяться у різних регіонах країни, включаючи малі міста та села. У деяких випадках можна отримати будинок у сільській місцевості на пільгових умовах.
Однак такого житла серйозно не вистачає і для місцевих жителів, тож цілком соціальні метри одержати проблематично. У цій ситуації відбувається оренда житла у приватних власників, яку компенсує дотаціями держава.
Хто може отримати право на соціальне житло у Німеччині:
- сім’ї з неповнолітніми дітьми та самотні батьки з такою дитиною чи дітьми;
- інваліди;
- студенти, які навчаються у цій країні;
- пенсіонери;
- біженці з України та інших країн.
Українські громадяни, які отримали тимчасовий притулок у Німеччині, можуть претендувати на соціальне житло. Для цього необхідно проживати в країні на постійній основі та отримувати підтримку від Jobcenter чи Sozialamt. Крім того, дохід заявника не повинен перевищувати 12 000 євро на рік (без урахування допомоги на дитину, аліментів та субсидій на житло).
Що таке WBS або повністю Wohnberechtigungsschein, та норми соціального житла?
Для отримання соціального житла необхідно оформити документ під назвою Wohnberechtigungsschein (WBS). Це дозвіл на оренду соціального житла. Воно не гарантує отримання житла, але дає право на компенсацію оренди або безкоштовне проживання, якщо орендна плата повністю покривається субсидією. Термін дії WBS становить 12 місяців, після чого його потрібно продовжувати, якщо ваші прибутки залишилися на колишньому рівні. Варто врахувати, що дозвіл діє лише у тому регіоні, де він був виданий. Його оформлюють за місцем постійного проживання у Німеччині.
У цій країні є норми площі соціального житла. Зрозуміло, що велику за площею чотирикімнатну квартиру за високою ціною оренди для двох осіб ніхто не сплачуватиме дотаційно. Тут житлові метри повинні відповідати критеріям насамперед за площею.
Соціальне житло у Німеччині надається з урахуванням кількості мешканців:
- на одну людину, що проживає, в квартирі або частині будинку – до 45-50 кв.м.;
- для двох – до 60 кв.м.;
- для трьох – до 75 кв.м.;
- для чотирьох – до 90 кв.м.
На кожного наступного члена сім’ї додається ще 15 кв.м. Якщо площа житла перевищує допустимі норми на кілька метрів, це зазвичай не викликає проблем при оформленні WBS. Однак занадто виходити за межі не варто, можуть дати відмову.
Як отримати дозвіл на безкоштовне житло?
Тепер давайте розглянемо, що потрібно надати, які необхідні документи для оформлення Wohnberechtigungsschein. Щоб оформити WBS, вам знадобляться такі документи:
- дозвіл на проживання (Aufenthaltserlaubnis);
- свідоцтва про шлюб та народження дітей (якщо є);
- копії закордонних паспортів;
- довідка про реєстрацію;
- довідка про доходи або допомогу від Jobcenter/Sozialamt;
- банківські виписки протягом останніх місяців для підтвердження рівня ваших витрат.
Документи надсилаються до місцевого відомства з питань житла (Wohnungsamt), при цьому розгляд заявки може тривати кілька тижнів, це варто враховувати. У завантажені періоди аж до кількох місяців. У деяких федеральних землях оформлення WBS може бути платним (5-40 євро за оформлення).
У деяких випадках виплату таких дотацій оформлюють у Sozialamt – соціальній службі, а якщо ви отримуєте допомогу з безробіття у Jobcenter, то пакет субсидії на покриття оренди соціального житла може бути включений уже до нього.
Де шукати соціальне житло?
Житло від власників, яке набуло статусу соціального в Німеччині, точно повинно відповідати певним критеріям. Це стосується величини орендної плати, відповідності за площею і т.д., все це відображається в договорі оренди. Ці квартири або частини будинків, може навіть таунхауси реєструються офіційно як житлові метри під програму Wohnberechtigungsschein.
Власники такої нерухомості подають постійну звітність до державних інстанцій. Вони також мають доступ до субсидованих коштів, виданих державою. Це означає, що це житло можуть орендувати лише ті особи або сім’ї, хто оформив WBS.
Отримавши дозвіл можна самостійно шукати житло на спеціалізованих сайтах. Серед основних у Німеччині можна виділити ряд, а саме:
У пропозиціях оренди слід шукати житло з позначкою WBS, що означає, що воно підходить для соціальної програми. Після того, як ви знайшли відповідний варіант, ви укладаєте договір оренди з власником і проходите реєстрацію за місцем проживання.
Може виникнути ситуація, коли вам потрібно буде за згодою власника знайти постачальника послуг інтернету або телебачення, і навіть електроенергії. Таке виникає у ситуації, коли власник не може запропонувати вам нічого з цих послуг. Ви самостійно укладаєте договори на них та несете повну відповідальність за це.